Představení: Qing Empress KK

Základní údaje:

Jméno: Qing Empress KK
Původ: QUICK LAURO Z – KOLIBRI
Pohlaví: klisna
Plemeno: Deutsches Sportpferd
Narozena: 2014
KVH: – cm
Barva: hnědka
V chovu (od): – (-)
Plemenná kniha: před zkouškami

Třetím hříbětem v chovu je klisnička, opět po Quickovi, kterou jsem si toužebně přál poté, co jsem se předsvědčil o velmi dobře fungujícím spojení na předešlém hřebci a chtěl jsem z tohoto spojení i klisnu.

Narození Qing, narozdíl od hladkých porodů předešlých dvou hříbát, žel neproběhlo bez komplikací. Jisté obavy vzbuzovalo, že Komtess byla březostí viditelně vyčerpaná, navíc se hříbě jevilo velké ; v důsledku toho se jí pár týdnů před termínem v břišní oblasti udělal obrovský otok (patrný i na poporodních fotografiích níže), a tak jsem doufal, že klisna, oproti obvyklému chování koní, blízký porod tentokrát nebude „tajit“ (jak to umně předvedla v předchozích letech), ale dá najevo, že je nutno zbystřit a přijmout nezbytná opatření.

Toto se splnilo měrou ještě větší, než jsem doufal: Komtess začala rodit (očividně záměrně) během části večera, kdy se do stáje pravidelně chodívá a jak se ukázalo později, věděla proč. Vypuzovací fáze proběhla hladce (snad jen s dodatkem, že klisna netypicky rodila ve stoje, nicméně pupeční šňůra se naštestí nepřetrhla), ale komplikace nastaly u hříběte, které pasivně leželo, nehýbalo krkem ani hlavou a ani po deseti minutách nejevilo vůbec žádnou aktivitu směřující ke zbavení se plodového obalu (v oblasti hlavy byl protžený a nozdry byly čisté, takže dýchat mohlo a bylo možné chvíli vyčkat – zbytečně zasahovat mezi klisnu a hříbě v této fázi je obrovská chyba). Chvíle však uplynula a už bylo nutné zasáhnout – plodové obaly jsem odstranil a klisnička poté začala jevit alespoň nepatrnou (byť stále opožděnou a nedostatečnou) pohybovou aktivitu. První její pokusy se postavit ale započaly až hodinu po porodu a vzdávala je mnohem rychleji, než je u hříbat obvyklé.

Situace se navíc dále komplikovala tím, že se matce navzdory úporným pokusům nedařilo vytlačit placentu a velmi často si proto na tyto pokusy lehala, což hříběti znemožňovalo hledat vemínko – když už se mu přece jen (sporadicky) podařilo zůstat alespoň několik sekund vratce stát. Čas běžel a když klisny ani po více než dvou hodinách neuspěly ve svých pokusech začít hledat vemínko / zbavit se placenty, bylo nutné podruhé pomoci. Komtess jsem musel postavit  a nenechat lehnout, ale aby to nebylo moc jednoduché, tak při vstávaní z ní vyšel kus obalu, který si přišlápla a placentu tak ze sebe téměř vytrhla, takže vzniko ještě zdržení nutnou kontrlou, zda nezačala masivně krvácet. Poté jsem se přesunul k hříbátku dělal mu „mobilní živou zeď“ tak dlouho, dokud se, s opatrnou pomocí ruky (pouze z boku, nikdy netlačte novorozenému hříběti na břicho!) konečně nedoodstrkalo k matce ; i tam byla následně určitá asistence a podpora nutná, neboť hledání mléčné žlázy se malé nedařilo a časově jsme se už byli na kritckých třech hodinách pro nezbytné napití se kolostra. Nakonec ale i napojení mlezivem proběhlo v potřebném objemu a konečně jsme mohli ponechat matku s hříbětem o samotě v klidu.

Ráno již bylo vše v pořádku – hříbátko se už mělo velmi čile k světu a jelikož i veterinář po vyšetření matky konstatoval, že k žádnému vnitřnímu zranění problematickým odchodem placenty nedošlo, dopadlo nakonec všechno výborně :).